Dlaczego człowiek chrapie i jak leczyć chrapanie.

Chrapanie to szeroko rozpowszechniona choroba snu, na którą cierpią miliony ludzi na całym świecie. Charakteryzuje się częstymi, głośnymi dźwiękami wydawanymi podczas snu, wywołanymi wibracją tkanek w jamie ustnej i gardle. Jak podaje Wikipedia chrapanie to „wibracja języczka i podniebienia miękkiego podczas wdechu.” Zazwyczaj nie jest szkodliwe, ale może przeszkadzać śpiącym sąsiadom i czasami wskazywać na problem zdrowotny. Na rynku jest wiele produktów, które pomagają w problemie z chrapaniem np. Snoran Plus.

Jakie są przyczyny i skutki chrapania.

Chrapanie może być spowodowane różnymi okolicznościami. Odpowiedzią na pytanie dlaczego człowiek chrapie nie jest prosta i może mieć wiele przyczyn.

  • Zatkany nos;
  • Skrzywiona przegroda;
  • Otyłość;
  • Styl życia;
  • Styl snu;

Zatkane kanały nosowe, które mogą być spowodowane przez alergie, infekcje zatok lub skrzywioną przegrodę, są jedną z najczęstszych przyczyn. Chrapanie może wystąpić, gdy organizm kompensuje zwężone drogi oddechowe poprzez oddychanie przez usta. Otyłość jest kolejnym powszechnym czynnikiem powodującym tą dolegliwość. Tłuszcz może gromadzić się wokół szyi i gardła w wyniku nadwagi, zwężając drogi oddechowe i utrudniając oddychanie. Może to wynikać z chrapania i innych problemów związanych ze snem.

Kobieta nie może spać przez męża chrapanie.

Niektóre wybory dotyczące stylu życia mogą również prowadzić do chrapania. Spożywanie alkoholu, palenie tytoniu oraz stosowanie środków uspokajających lub uspokajających może powodować rozluźnienie mięśni gardła i powodować chrapanie. Język i tkanki miękkie w gardle są bardziej podatne na cofanie się i blokowanie dróg oddechowych, gdy osoba śpi na plecach, co może dodatkowo zwiększyć prawdopodobieństwo chrapania.

Bezdech senny a chrapanie.

Chociaż chrapanie zazwyczaj nie jest szkodliwe, czasami może być oznaką poważniejszej choroby, takiej jak bezdech senny. Kiedy dana osoba ma bezdech senny, jej oddech nieustannie zatrzymuje się i rozpoczyna podczas snu, często z głośnym chrapaniem w tle. Bezdech senny może powodować poważne problemy zdrowotne, takie jak wysokie ciśnienie krwi, choroby serca i udar, jeśli nie jest leczony. W zależności od przyczyny chrapania może wymagać leczenia.

Bezdech senny i chrapanie leczenie i domowe sposoby.

Możliwości leczenia pacjentów, którzy mają zablokowane kanały nosowe, mogą obejmować leki zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa, leki przeciwalergiczne lub operację wyrównania skrzywionej przegrody. Przeczytaj więcej o domowych sposobach na chrapanie w artykule na naszym blogu Skuteczne domowe sposoby na chrapanie . Nocny problem można złagodzić u osób z nadwagą, odchudzając się poprzez dietę i ćwiczenia. Zmiany w stylu życia mogą również pomóc w zmniejszeniu chrapania. Zaprzestanie palenia, spanie na boku oraz unikanie alkoholu i środków uspokajających przed snem może pomóc zmniejszyć chrapanie. Aby pomóc utrzymać drożność dróg oddechowych podczas snu, w pewnych okolicznościach można zasugerować aparaty dentystyczne lub aparaty do oddychania.

Podsumowując, chrapanie jest częstym problemem ze snem, który ma wiele potencjalnych przyczyn. Chociaż w większości przypadków nie jest to szkodliwe, może przeszkadzać osobom wokół nas i czasami oznaczać poważniejszy problem zdrowotny. Chrapanie często można skutecznie leczyć i radzić sobie z nim, jeśli pozna się przyczyny leżące u jego podstaw i dokona się modyfikacji stylu życia.

Dodaj komentarz

pl_PLPolski