Skuteczne domowe sposoby na chrapanie

Chapanie może mieć czasami bardzo proste przyczyny dlatego w pierwszej kolejności ludzie szukają domowych sposobów na chrapanie. Problem jest bardzo powszechny i dotyczy zarówno osoby chrapiącej, jak i jej współtowarzyszy. Choć głośne chrapanie może wydawać się nieszkodliwe, może zakłócać sen i powodować wyczerpanie, drażliwość i inne problemy zdrowotne. Więcej informacji na temat chrapanie przeczytasz na naszym blogu w wpisie Dlaczego człowiek chrapie i jak leczyć chrapanie. Na szczęście istnieje wiele naturalnych sposobów leczenia chrapania, które mogą zmniejszyć zarówno jego intensywność, jak i częstotliwość. Oto kilka praktycznych środków zaradczych na chrapanie w domu.

Chrapanie w sypialni i szukanie domowych sposobów na chrapanie.

Dostosuj swoją pozycję podczas snu.


Kiedy chrapiesz śpiąc na plecach, język i podniebienie miękkie mogą spaść na tył gardła. Śpiąc na boku, możesz tego uniknąć. Spróbuj przymocować piłkę tenisową do tyłu piżamy lub użyć poduszki do ciała, aby utrzymać pozycję promującą spanie na boku.

Zmniejsz wagę


Przyrost masy ciała może sprawić, że będziesz chrapać, ponieważ obciąża Twoje drogi oddechowe. Chrapanie może być zmniejszone, a ogólny stan zdrowia może być poprawiony przez utratę wagi. Możesz schudnąć i poprawić swój sen stosując zdrową dietę i częste ćwiczenia.

Nie pij i nie używaj środków uspokajających.


Alkohol i środki uspokajające mogą rozluźnić mięśnie w gardle, zwiększając prawdopodobieństwo chrapania. Unikaj picia alkoholu tuż przed snem, jeśli chrapiesz, i zapytaj lekarza o alternatywne środki uspokajające.

Dbaj o nawodnienie.


Odwodnienie sprawia, że gardło jest suche i wrażliwe, co może pogorszyć chrapanie. Aby zapobiec chrapaniu i utrzymać wilgotne gardło przez cały dzień, pij dużo wody.

Zadbaj o odpowiednią suplementacje


Istnieją na rynku bardzo skuteczne suplementy diety, które zmniejszają natężenie chrapanie. Bardzo często w naszym organizmie brakuje witamin i minerałów. Najszybszym sposobem na uzupełnienie ich sa suplementy diety. Bardzo ważne jest aby wybierać sprawdzone suplementy i kupować bezpośrednio od producenta. Przykładem takiego suplementu diety jest Snoran Plus.

Stosuj paski do nosa


Paski do nosa mogą pomóc w otwarciu dróg nosowych, ułatwiając oddychanie przez nos i zmniejszając chrapanie. Są one sprzedawane bez recepty w większości aptek.

Utrzymuj przyzwoite nawyki snu.


Chrapanie można zmniejszyć i poprawić jakość snu poprzez stworzenie i przestrzeganie regularnego harmonogramu snu. Staraj się kłaść spać i budzić o tej samej porze każdego dnia i dąż do tego, by każdej nocy spać co najmniej 7 godzin.

Pomyśl o nawilżaczu powietrza.


Chrapanie może być wywołane przez suche powietrze podrażniające gardło. Nawilżacz może pomóc utrzymać wilgoć w powietrzu i zmniejszyć chrapanie. Aby zatrzymać rozwój bakterii i pleśni, upewnij się, że często czyścisz nawilżacz.

Ćwiczenie gardła.


Chrapanie może być zmniejszone poprzez wzmocnienie mięśni gardła. Wypróbuj te treningi:

  • Poświęć trzy minuty każdego dnia na wypowiadanie na głos samogłosek (A, E, I, O i U).
  • Wysuń język jak najdalej, przytrzymaj przez 5 sekund, a następnie puść go.
  • Przesuń język do tyłu 20 razy, przyciskając go mocno do dachu ust.
  • Poruszaj szczęką w prawo, a następnie w lewo, jednocześnie szeroko otwierając usta. W sumie 10 razy.

Wdrażaj olejki eteryczne


Poprzez rozluźnienie ciała i rozszerzenie dróg oddechowych, olejki eteryczne, takie jak mięta pieprzowa, eukaliptus i lawenda, mogą pomóc w zapobieganiu chrapaniu. Nałóż niewielką ilość olejku eterycznego na poduszkę przed snem lub dodaj kilka kropel do nawilżacza lub dyfuzora.

Podsumowanie

Chrapanie może być uciążliwe, ale istnieje wiele naturalnych rozwiązań, których możesz spróbować, aby zmniejszyć jego skutki. Naturalne sposoby na chrapanie obejmują zmianę pozycji podczas snu, zmniejszenie masy ciała, powstrzymanie się od spożywania alkoholu i stosowania środków uspokajających, picie wystarczającej ilości wody, stosowanie pasków do nosa, utrzymywanie właściwej higieny snu, stosowanie nawilżacza powietrza, angażowanie się w ćwiczenia gardła i stosowanie olejków eterycznych. Jeśli pomimo zastosowania tych środków chrapanie nie ustąpi, należy skontaktować się z lekarzem w sprawie dalszych możliwości leczenia.

Dodaj komentarz

pl_PLPolski